Cumartesi , Eylül 21 2019
Anasayfa / Dergi / Oyalamaca / DEMİR LEBLEBİ GİBİ GERÇEKLER

DEMİR LEBLEBİ GİBİ GERÇEKLER

 

 

oyalamaca1         KADINLARI BASINDA LİNÇ ETMEYE SON VERELİM

 

Ülkemizde kadın haklarını ilk dile getiren bir dergi KADINCA DERGİSİ’ nin 25 yıllık emekçisi bir kadın  olarak, durmak bilmeyen şiddet, cinayet olaylarının son zinciri Özgecan Aslan kardeşimizin acısıyla yüreğimizin kavrulduğu bugün de yine, bir kadın sanatçımızın “basında linç” edilişinin hayret ve üzüntüsüyle, ‘önce insan sonra gazeteci olmak gerek’ inancımdan, önce dostuma, sonra dostumun, sanatçı kişiliğine saygımdan belden aşağı vurulmasına gönlüm razı olmadı.

Bütün meslektaşlarımın ortak fikrinin; mesleğimizin ilkeleri doğrultusunda, doğru habercilik yaparak mesleki ve insani onurumuzu korumak olduğundan şüphem yok.Havuzda yüzenler hariç tabii!

.images

Yıllardır, şarkılarıyla yüreklerimize dokunan, popilizmi reddedip her toplumsal olayda tepkisini bir insan, kadın, ana olarak çekinmeden ortaya koyan Nazan Öncel’e “YAKALADIK” manşeti atarken neresinden bakarsan bak “YALAN” haber yaptığınızın farkında olmadığınızın, arşivlerin belli bir bölümünde takılı kaldığınızı düşündüğüm için;

Gazetelere röportaj vermeyen, televizyon programlarına çıkmayan sadece şarkılarıyla dillerde olmayı tercih eden Nazan Öncel’i “Kardeşinin kocasını alıp evlendi” haberleriyle acıtırken,  gerçekleri birinci ağızdan bilin istedim. Sonrası sizin kaleminizin vicdanına kalmış…

Bilgi düzeltmesi:

Sanatçımız Nazan Öncel’in kız kardeşi  Pınar Güvenel eski eşi Akşit Togay’la evliyken ve bir çocukları varken gitarcı bir müzisyen olan Cihat Güvenel ile  yedi sene yasak aşk yaşamış ve Akşit Bey’in onları Foça’da (1987’de) yakalamasıyla evliliklerine son vermişlerdir.Boşandıktan üç ay sonra o sevgilisiyle evlenen Pınar Hanım’ın çocuğu Akşit Bey’le yaşamaktayken, teyzesi Nazan Öncel’de 1985’de eşinin  başka bir kadına aşık olmasının üzerine her ne kadar evliliğini kurtarmak istese de boşanmış, çocuğu ile beraber annesiyle yaşamaya başlamıştır.  Bu iki boşanma sonrası Nazan Hanım’ı annesi çocuklara bakmak üzere İstanbul’a yollayınca Akşit bey, Nazan Öncel’le birlikte  baş başa verip çocuklara sahip çıkmış, yıllarca bakmış, okutmuş ve çocuklar için kader birliği yapmışlardır. Bu arada Nazan Öncel’in müzik yolculuğunda birlikte yola çıkmış birlikte yarattıkları Nazan Öncel markasının ortağı olmuşlardır. Diğer taraftan Pınar Güvenel  zaman içinde Nazan Öncel gibi bir star olmak isteyince mesleki açıdan daima kendisini desteklemiş, ona besteler vermiş, albümünü yapıp klibini çekmişlerdir. Maalesef sonuç istediği gibi olmayınca gerçekleri en iyi kendisi bildiği halde,  basında sansasyon yaratıp,  kendine küçük faydalar sağlamak amacıyla bu açıklamaları yapmıştır.

Bu olayların üzerinden tam on bir yıl sonra 1997’de, ortak kazanımlarını ayırmak istememiş, birlikte büyüttükleri çocuklarının geleceğini düşünerek, Nazan Öncel Akşit Togay’la “kağıt” üzerinde bir evlilik yaparak,  yollarına devam etmişlerdir.  Akşit Togay halen sanatçının menajeriliğni yapmaktadır. Bunun dışında her ikisi de özel hayatlarında birbirlerinden bağımsız ve sadece dost olarak hareket etmektedirler.

Bu konu, ilk defa haber yapıldığı günlerde, Nazan Öncel’in bu yanlış anlaşılmaya isyanını doktor kontrolü altındayken çırpınarak anlatışına, Akşit beyin susmanın ağırlığıyla çaresizliğine yakından tanık olduğum, bir demir leblebi gibi insanın yüreğine oturan bu gerçeklerle sizlere seslenmek istedim…

Burada ünlü olduğu için linç edilen Nazan Öncel görünse bile,tekrar tekrar geçmişiyle sorgulanan iki kadın,bir erkek ve iki delikanlı çocuğun da olduğunu unutmayalım.

Her ne kadar, tarafları acıtan bu konuyla gündeme gelmek istemeseler bile, ricalarımı kırmayan Akşit bey ilk ve son kez dediği açıklamasını, gerçekleri kendi kaleminden yazarak sizlerle paylaşmama izin verdi.

Bende bu güvene duyarsız kalmayacağına inandığım okuyucularımız ve meslektaşlarımla paylaşmak istedim.

Sokakta, basında, aile içinde kadına şiddet nerede olursa olsun ancak omuz omuza verip birbirimizi anlamaya çalışarak aşabileceğimize inanıyorum.

Sevgilerimle, Hayat hepimize kolay gelsin

 

 

 

indir         İlk ve Son Kez  Akşit Togay’ın Yazılı  Açıklaması

 

Sanatçımız Nazan Öncel’in kız kardeşi, Pınar Güvenel’le evli olduğumuz o dönemde bir müzisyen ile  yedi sene yasak aşk yaşadığını öğrenince evliğimize  son  vermiştik.  Pınar Hanım’la boşandıktan üç ay sonra bugünkü eşi olan o müzisyen Cihat Güvenel’le evlenmiştir. Evimi  terk etmeden önce sevgilisiyle birlikte evimin önüne kamyon dayayıp evi boşaltmış olmaları da başka bir utançlarıdır deyip geçiyorum. Evliliğimizden olan oğlumuzun  doğal olarak her türlü sorumluluğunu üstlenmiş, oğlum on altı yaşına gelip, eğitim için ABD’ye gidinceye kadar baba oğul hayatımızı sürdürmeye devam etmiştik.  Ancak o günlerde henüz yedi yaşında olan bir çocuğa bütün bu olup, biteni anlatmak bana doğru olmadığından, bugünlere kadar susmayı tercih ettik.  Dedim ki oğlum da nasılsa bir gün, bir şekilde doğruyu öğrenir, nasılsa babasının nasıl bir adam olduğunu bildiğinden eğriyle doğruyu birbirinden ayırabilir…

 

Ancak annesi sahne sanatlarıyla ilgilendiğinden ve popülariteye olan ilgisinden ötürü Nazan Öncel’in her albüm çıkardığı zamanları kollayarak ileri geri ve konuşarak,  kendi lehine çevirerek anlatmayı görev edinmişti.  Geçtiğimiz yıllarda eski eşimin oğluma ‘ o zamanlar çok gençtim, böyle bir yanlışa düştüm, bugünkü aklım olsaydı böylesine büyük bir hatayı yapmazdım’ dediğini öğrendiğim için ve dün basının bu konuyu gündeme getirmesiyle  bugün gönül rahatlığıyla bu açıklamayı ilk ve son defa olmak üzere yapabiliyorum.  Bugünden sonra bu kadar büyük pişmanlıklar yaşayan bir insanın artık nerede duracağını bilmesi gerektiğini düşünüyor ve umuyorum.

 

Nazan Öncel’le olan bağlantımıza gelecek olursak eşimden boşandıktan tam on bir yıl sonra çocukları düşünerek ortak kazanımlarımızı birleştirmek istediğimiz için sadece kağıt üzerinde kalan bir nikâh söz konusu olmuş, o da orada kalmıştır. O günden sonra ben de, Nazan Öncel de birbirimizden bağımsız olarak hayatlarını yaşamış insanlarız. Kendisinin yıllardan beri menajerliğini yaptığım, işiyle ilgili her konuda söz sahibi olduğum için gerektiğinde yan yan geliyor ve hayatlarımızı böyle sürdürüyoruz.  Geçen zaman içinde sanatçımız Nazan Öncel’in özel hayatında başka insanlar olsa da popilist bir sanatçı olmadığından, sadece işiyle gündeme gelmek istediğinden bunu dile getirmemiştir. Kamu oyunu bu asılsız konuyla meşgul etmemek için  Nazan Öncel sevenlerini yeterince bilgilendirdiğimi umuyor, herkese sevgilerini  ve  saygısını iletiyorum.

 

Akşit Togay

A3 Müzik Yapım

 

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*