Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Haklarımız / DÜYADER Enerjisi Dünyaya Yayılıyor

DÜYADER Enerjisi Dünyaya Yayılıyor

Dünya Yaşlılık Derneği (DÜYADER) ile Japon-Türk Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Vakfı arasında imzalanan protokol ile yaşlı Japonlar gelecek yıldan itibaren Ankara’daki bakım ve huzurevleri ile termal tesislerden hizmet almaya başlayacak.

 

10356689_723123604453631_1538892859718709135_n 

ULUSLARARASI ÖDÜLLÜ DÜYADER HİZMETTE  SINIR TANIMIYOR

Yaşlı Japonlar, şifayı ve huzuru bulmak üzere 2015’in ilk aylarından itibaren Türkiye’ye gelmeye başlayacak. Dünya Yaşlılık Derneği (DÜYADER) Başkanı Umut Çınar, DÜYADER ve Japon-Türk Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Vakfı arasında, sağlık turizmi alanında Japonya’nın başkenti Tokyo’da protokol imzalandığını belirtti. Protokolün, Türkiye ve Japonya arasında sağlık turizmi alanında ciddi adımların atılmasına katkı sağlayacağını ifade eden Çınar, imzaladıkları protokolle aynı zamanda Türkiye’nin sağlık turizminde ön plana çıkarılacağını söyledi. Çınar, dünyanın bir çok ülkesinde kaliteli bakım ve sağlık hizmeti arayışında olan yaşlılar bulunduğunu, bu nedenle sağlık turizmi alanında ileri yaş grubundakilere yönelik hizmetlerin önemli yer tuttuğunu anlattı.

50 BİN YAŞLI GELECEK

Çınar, Türkiye’nin sağlık turizmindeki imkanlarının protokolle yaşlı Japonlar’ın kullanımına sunulduğunu, 2015 yılı ocak ayından itibaren de bu ülkedeki yaşlıların Türkiye’ye gelmeye başlayacaklarını bildirdi. Protokolün 10 yıl süreyle geçerli olacağını vurgulayan Çınar, ilk 5 yılda Türkiye’ye 50 bin yaşlı Japon’un getirilmesini öngördüklerini bildirdi. Yaşlı Japonlar’ın Türkiye’deki termal tesislerden faydalanmalarının yanı sıra yaşlı bakım ve huzur evlerinden de daha iyi ve ucuz hizmet alabileceklerini söyledi.

 

ANKARA’DA TERMAL TATİL

Çınar, “Japonya’dan gelecek yaşlı turistler, Türk ekonomisine katkıda bulunacak. Ankara’da özel huzurevleri ve termal tesislerle anlaşmalar yapıldı” dedi.
Japonlar’a daha iyi hizmet vermek için yaşlı bakım merkezlerinde çalışan bakıcılara yabancı dil eğitimi vereceklerine işaret eden Çınar, “Japonya’da, Çin’de emekli olununca ikinci bahar dönemi başlıyor. İnsanlar daha önce yapamadıkları spor, gezi, seyahat gibi birçok uğraşıya zaman ayırabiliyorlar. Fakat bakım ve ağırlanma imkanını desteklemek gerekebiliyor. Türkiye bu anlamda tarihi ve turistik olarak da birçok imkana sahip” diye konuştu.

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*