Pazartesi , Aralık 10 2018
Anasayfa / Haklarımız / Hayvan Hakları / Türkiye’de Evcil Hayvan Maması Lüks Tüketim

Türkiye’de Evcil Hayvan Maması Lüks Tüketim

Ülkemizde 33 bin tonluk tüketim hacmine sahip evcil hayvan mama pazarı yüksek KDV oranları nedeniyle istediği ivmeyi bir türlü yakalamıyor. Yabancı yatırımcıların ilgi duyduğu pazardaki büyük yerli üreticiler sadece iç pazarda değil dünyada da kendilerini ispat etmek için teşviklerin artmasını, kedi – köpek mamalarının lüks tüketim ürünü statüsünden çıkartılmasını talep ediyor.

indir (1)

130 milyon Euro büyüklüğe erişen kedi – köpek mama pazarının önümüzdeki beş sene boyunca yüzde 8 ila 10 arası büyüyeceği tahmin ediliyor. Ancak ithal ürünlere uygulanan vergi tutarının yüzde 8.9, yerli imalatçıların kullandığı hammadde vergi tutarının ise yüzde 130’a ulaşması sektörü üretim anlamında zor duruma sokuyor.

Tüm gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV tutarının da kedi ve köpek maması sektöründe yüzde 18 civarında olduğunu anlatan Champion ve Goody markalarıyla Türkiye’deki ilk, en büyük ve lider mama üreticisi olan Tropikal Pet’in CEO’su İzzet Saban, hazır mamanın lüks tüketim olarak görüldüğünün altını çiziyor. Saban, “Her yıl 4 Ekim’de sevimli dostlarımızın yaşam kalitesini artırmak için dileklerde bulunuyoruz. Ancak ne yazık ki onların sağlığı için gerekli gıdalar hala lüks tüketim ürünü olarak adlandırılıyor” diyor.
Vergi oranları nedeniyle sektörün ihracat yapmakta zorlandığını anlatan Saban, “Bugün Avrupa ülkelerinde kedi – köpek mama pazarının büyüklüğü ortalama 4 milyar Euro civarında. Fakat devlet teşvikleri yetersiz olduğu için yerli üreticiler Avrupa’ya ihracat yapmakta zorlanıyor. Avrupa pazarındaki pastadan pay alamıyor. Avrupa ülkelerine ihracat yapıldığı taktirde kapasite boşlukları ciddi şekilde dolması hatta dış ticaret fazlası oluşması dahi söz konusu. Ancak yerli mama ihracatı şu anda ne yazık ki Ortadoğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile sınırlı kalıyor” diyor.

 

 

0+

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*