Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Haklarımız / Kadınlar Birliğinin Duyurusu:Acil…Acil…Acil

Kadınlar Birliğinin Duyurusu:Acil…Acil…Acil

150215104712_ozgecan_aslan_624x351_afp

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği

Basın Açıklaması

Özgecan Davası, Türkiye’nin Davası

Özgecan cinayeti için “vahşet” demek bile yetersiz.

Ateş düştüğü yeri yakar, derler. Ancak, Özgecan cinayetiyle düşen ateş bütün Türkiye’yi, hepimizi yaktı.

Özgecan 20 yaşındaydı, üniversite öğrencisiydi. Üniversiteden evine toplu taşıma aracıyla giderken uğradığı bu insanlık dışı fiili işleyenlere en ağır ceza verilse bile adalet yerine buldu demek mümkün değil, çünkü bu acı dinmeyecek.

Ülkemizde çok sayıda kadın her gün cinsel şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor. Her gün birbiri ardına işlenen kadın cinayeti haberleriyle sarsılıyoruz. 2015 yılının ilk beş ayında 182 kadın cinayeti işlendi. Bu vahşete sessiz kalınamaz.

Kadın cinayetlerinin temelinde, kadını birey olarak, hatta eşit haklara sahip insan olarak görmeyen zihniyet yatıyor.

Kadına yönelik şiddetle ilgili kanun çıkartmakla, kadın cinayetleri için meclis komisyonu kurmakla bu vahşeti önlemenin mümkün olmadığını herkesin görmesi gerekiyor! Özellikle TBMM üyeleri ve yeni kurulacak hükümet acilen kararlı bir devlet politikasıyla çözüm getirmelidir.

Ancak, ne yazık ki kadın haklarında geriye gidiş devam etmekte, yasal güvenceler birer birer elden gitmektedir. Anayasa Mahkemesi’nin, Ceza Kanununda düzenlenen “dini nikahın ancak resmi nikahtan sonra yapılabileceği, aksi durumun suçoluşturacağı” maddesinin iptal kararı hızla Resmi Gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Bu kararla kadın ve çocuk haklarının ve aile kurumunun temeline dinamit konulmuştur.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, acilen bir Kadın Bakanlığı kurulmasıgerektiğini ve bu büyük toplumsal soruna çözüm getirilene kadar “Kadına Yönelik Şiddet” kavramı yerine “Kadına Yönelik Vahşet” demeye devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

Nazan Moroğlu

İKKB Koordinatörü                                                                                                                          unnamed (1)

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*