Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Magazin / Eğlence / Türkiye’nin Gülümseme Haritası

Türkiye’nin Gülümseme Haritası

Türkiye’nin gülümseyen ve sağlıkla gülümseten markası Signal,3 Ekim Dünya Gülümseme Günü dolayısıyla “Türkiye Gülümseme Araştırması” yaptı.

indir

Türkiye’de her 3 kişiden 1’i gülüşüne güvenmiyor.

 Türk kadınları ilk karşılaşmada en çok erkeğin içten gülümsemesinden etkileniyor.

 En çok ailemizle gülüyoruz.

 Türk insanı hala Kemal Sunal’ın gülümsemesini unutamıyor. Kemal Sunal’a Cem Yılmaz’dan daha çok gülüyoruz. images (1)

 Erkekler Beren Saat ve Saba Tümer, kadınlar Kenan İmirzalıoğlu ve Kıvanç Tatlıtuğ’ un gülümsemesini beğeniyor.

Türkiye’de her 3 kişiden 1’i gülüşüne güvenmiyor.

Estima araştırma şirketi tarafından ülke genelinde 12 şehirde, yaşları 18 ile 65 yaş arasında değişen, farklı sosyo ekonomik gruplardaki kişiler arasında yapılan araştırmaya göre; Türkiye’de her 3 kişiden 1’i gülüşüne güvenmiyor. Her 3 kişiden birinin günde 1 kez dahi dişlerini fırçalamadığı ülkemizde, gülüşüne güvenmeyenlerin %63’ü dişlerini beğenmemesi sebebiyle gülümsemenin kendilerine yakışmadığını düşünüyor.

 Türk kadınlarının %70’i erkeklere oranla kendi gülüşlerini daha çok beğeniyor. Türk kadınlarında ilk karşılaşmada kalıcı bir etki bırakmak içten gülümsemekten geçiyor. Kadınlar erkeklerin sağlıklı ve bakımlı dişleriyle sıcak ve içten gülümsemesini samimi buluyor. En çok eşinin yada sevgilisinin gülüşünü çekici bulanların oranı ise %73. indir (2)

 En çok ailemizle gülüyoruz.

Araştırmaya göre; günümüzde 80’li ve 90’lı yıllara göre daha az gülümseyip daha az gülümsetiyoruz. Dijital çağa rağmen halen kendimizi aile ve arkadaş ortamlarında daha mutlu hissediyoruz. Türk insanının aileye olan bağı ve sevgisi %59 oranında “En çok aile arası sohbetlerde gülüyoruz” sonucuyla bir kez daha ortaya çıkıyor.

 Kemal Sunal’ın gülümsemesini unutamıyoruz, hala en çok ona gülüyoruz.

Araştırmaya katılanların % 61’i daha çok televizyon programlarına güldüğünü söylüyor. Sempatik gülümsemesiyle Türk insanının kalbinde taht kuran Kemal Sunal, her dönemin en çok gülümseten ismi ve gülümsemesi unutulmuyor. Hababam Sınıfı % 67 ile hala en çok güldürenler arasında. Kemal Sunal %49 ilehala en çok güldüğümüz komedyen, onu Cem Yılmaz ve Tolga Çevik takip ediyor.

f226398f39

 Gülümsemek en çok onlara yakışıyor.

Türk erkekleri güzelliği ve masum gülümsemesiyle Beren Saat ve kahkahası ile herkesi gülümseten Saba Tümer’in gülüşünden etkileniyor. Kadınlar ise oynadığı sert mizaçlı rollere rağmen tatlı sert gülümsemesiyle Kenan İmirzalıoğlu ve Behlül karakteri ile fenomen olan Kıvanç Tatlıtuğ’un gülümsemesini beğeniyor. Bembeyaz dişleri ve sıcacık gülümsemesi ile beğenilen diğer oyuncular ise genç kızların sevgilisi Kerem Bürsin ve Çağatay Ulusoy.

???????????

 Gülümsemesi en çok beğenilen yabancılar ise; dünyaca ünlü manken Adriana Lima, bembeyaz dişleri ve muhteşem gülümsemesi hafızalara yer etmiş olan Julia Roberts, karizmatik oyuncu Brad Pitt, Mavi Ay dizisi ile tanıyıp sevdiğimiz Bruce Willis, her yaştan bir çok kadın hayranı olan George Clooney. Hepsinin ortak yanı sağlıklı beyaz dişleri ile kocaman gülümsemeleri.

 Son 30 yıldır Türkiye’yi onlar güldürüyor

1980’li yıllardan günümüze TV tarihine baktığımızda bizi güldüren ve gülümseten programlar arasında nesilden nesile halen gülmeye devam ettiğimiz Hababam Sınıfı dikkat çekiyor.

 80’lerde; Kemal Sunal, Hababam Sınıfı, Zeki-Metin, Adile Naşit, Nejat Uygur, Devekuşu Kabare, Cenk Koray

 90’larda; Bir Demek Tiyatro ile Mükremin Abi, Barış Manço ile Adam Olacak Çocuk, Olacak O Kadar ile Levent Kırca

 2000’lerde; Cem Yılmaz, Ata Demirer, Beyaz Show, Avrupa Yakası, GORA, Çocuklar Duymasın

 Günümüzde; Cem Yılmaz, Yalan Dünya, Recep İvedik, Güldür Güldür, Arkadaşım Hoşgeldin, Hababam Sınıfı

 İnternette komik içerik paylaşarak güldürmeyi seviyoruz.

Araştırmaya katılan her 10 kişiden 4’ü internet tabanlı içerik paylaşım sitelerinde kısa video izlediğini belirtiyor. Güldüren içerikleri daha çok 25-44 yaş grubu yetişkinler (%80) paylaşıyor.

 

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*