Çarşamba , Mayıs 22 2019
Anasayfa / Magazin / Türkler Kaliteden Ne Anlıyor!

Türkler Kaliteden Ne Anlıyor!

Quadal_Logo

Türk vatandaşlarına “Elinizde sınırsız para olsaydı ve sadece kalite odaklı karar verseydiniz” diye soruldu, işte sonuçlar:

 TÜRKLER KALİTEYİ TARKAN, RONALDO VE MANGA’DA ARIYOR

İsviçre merkezli Uluslararası Onaylama Derneği GmvH – ICERTIAS tarafından yapılan araştırmaya göre Türk vatandaşları, sınırsız paraya sahip olmaları durumunda sadece kalite odaklı karar verirlerse BMW, Metallica, Manga, Tarkan ve FC Barcelona’yı tercih edecek.

 images (1) download (1) 

 

İnternet üzerinden gerçekleştirilen ve 15 yaş üzeri 1200 kişinin katıldığı ankette; tüketicilerin, daha iyi yaşama ve harcadıkları para karşılığında, daha yüksek kaliteyi talep etme hakları olduğu konusuna dikkat çekilmesi hedefleniyor.

 

 

İstanbul, 12 Haziran 2014 – Ortalama bir Türk vatandaşının elinde sınırsız parası olsaydı ve yalnızca kalite odaklı karar verseydi, BMW kullanır, Metallica, Manga ya da Tarkan konserlerine gider ve en çok FC Barcelona’nın futbol karşılaşmalarını izlerdi.

 

İsviçre kuruluşu olan Uluslararası Onaylama Derneği GmbH – ICERTIAS’ın Zürih’te bulunan merkez bürosu tarafından, Mayıs Ayı’nda Türkiye’de yürütülen ilk Türk QUDAL – QUality meDAL – DEEPMAAraştırması’nın sonuçları açıklandı. Türkiye’nin bütün bölgelerini kapsayarak gerçekleştirilen araştırma, internet anketi yoluyla Mayıs 2014’te 15 yaş üzeri internet kullanıcısı olan 1.200 Türk vatandaşının katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Türkiye için ilk kez gerçekleştirilen ve 100’den fazla ticari ve ticari olmayan kategoriyi (örn. en kaliteli süt, en kaliteli araba, en kaliteli yerel şarkıcı) kapsayan QUDAL Araştırması, 2011 yılından beri Avrupa, Asya, Amerika kıtalarındaki ülkelerde yapılıyor. Araştırmada DEEPMA yönteminin kullanılması ile de benzer araştırmalardan farklılaşıyor. Çünkü DEEPMA yöntemindeki sorular açık uçlu olarak soruluyor ve tüketicinin aklına ilk gelen marka yanıt olarak alınıyor.

 

Kalite ve kalitenin önemini daha yaygın hale getirmeyi amaçlayan Qudal  Araştırması’nı düzenleyen İsviçre merkezli Uluslararası Onaylama Derneği ICERTIAS, tüketicilerin daha iyi yaşama ve harcadıkları para karşılığında, daha yüksek kaliteyi talep etme hakları olduğu konusuna dikkat çekmeyi hedefliyor.

 

QUDAL pazar araştırmasının ne pazar payını, ne de bir markanın gücünü ölçmek amaçlı olmadığını belirten ICERTIAS, belirli kategorilerde en yüksek kalite seviyesini sunma konusunda, tüketicilerin özellikle tecrübe ve fikirlerini değerlendirdiğini açıkladı. ICERTIAS’a göre kaliteye ve daha kaliteli yaşama ulaşma hakkı günümüzde çok önemli bir yer teşkil ediyor.

 

Türk vatandaşının kalite algısını gözler önüne serdi

QUDAL – QUality meDAL Araştırması sırasında Türk vatandaşlarına, alışverişleri sırasında paranın hiçbir şekilde sorun olmadığı, alışveriş ve tüketimlerinde karar verirken yalnızca ve özellikle kaliteye önem vermeleri durumunda ne alacakları ve neyi kullanacakları soruldu.

 

QUDAL – QUality MeDAL Araştırması böylece Türkiye ve Türk pazarı hakkında yeni bir imaj ortaya koydu ve Türk vatandaşlarının mevcut değer ve kalite ile bunları tanıma ve değer biçmek konusunda ne düşündüklerini gözler önüne serdi.

 

Kalite deyince akla ilk araba geliyor

QUDAL – Quality DEEPMA Araştırması’na göre en iyi kalite denilince Türk insanının aklına gelen ilk şey, genel olarak arabalar.

 

Ankette, “Kendi tecrübe ve fikirlerinize göre Türk pazarında en iyi kaliteyi sunan aile arabası üreticisi, yani bayi, ismini belirtin” sorusuna katılımcıların çoğu BMW yanıtını verdi.

 

“Dünyada kesinlikle en kaliteli müzik gurubu hangisidir?” sorusuna katılımcıların çoğu “Metallica” diye cevap verirken, dünyada en kaliteli müzik sanatçısı ve şarkıcısı kategorisinde ise ilk sıraya  “Rihanna”yı koydu.

 

Futbol oyuncusu Ronaldo, “Türk insanının aklında en kaliteli sporcu” olarak 1 numarayı alırken, FC Barcelona ise hangi spor olduğuna bakılmaksızın “dünyadaki en kaliteli spor kulübü” oldu.

 

En iyi Türk spor kulübü Fenerbahçe

Kalite konusu kişi, proje ve kuruluş vb. ile ilgili olduğunda ise katılımcılar, en iyi Türk spor kulübükategorisine yine spor dalına bakmaksızın futbol kulübü Fenerbahçe’yi yerleştirirken, Arda Turan iseTürkiye’deki en kaliteli sporcu kategorisine koyuldu.

 

En kaliteli Türk müzik grubu olarak Türk katılımcıların çoğu Manga’yı seçerken, Türkiye’dekien kaliteli şarkıcı kategorisinde ise Tarkan yer aldı.

 

QUDAL Araştırması’nda yer alan ticari kategorilere gelince ise Türk insanı; en kaliteli ürün sunucuları arasından şu markaları seçti:

 

Pınar (kategori: süt);

Nescafé (kategori: çözülebilir kahve);

Ülker (kategori: çikolata);

Nivea (kategori: yüz kremi);

HP (notebook);

Adidas (spor giyim);

Türkiye İş Bankası (banka);

AKSigorta (sigorta şirketi),

Doğadan (meyve çayı) vb.

 

 

 QualityMadal

 

ICERTIAS HAKKINDA

ICERTIAS – Uluslararası Onaylama Dernegi GmbH; İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan özel, siyasi bir niteliği olmayan bağımsız bir kuruluştur. ICERTIAS (www.icertias.com), pazar araştırması ve deneyleri için yerel ve uluslararası boyutta, yenilikçi çözümleri teşvik eder. Kuruluş, temel olarak, ürün kalite ve değerinin global olarak tanınması ve bunların tanıtımı üzerine odaklanmıştır. ICERTIAS ayrıca mevcut ve yeni deneyler, araştırma ve onaylama kuruluşları arasındaki uluslararası işbirliğini teşvik ederek deney, araştırma ve onaylama araçlarıyla ilgili işbirliğinin geliştirilmesi konusunda ulusal sınırların ötesinde tanıtım yapar. ICERTIAS, tüketicinin bakış açısından yola çıkarak, yüksek kalite standartlarına cevap vermek, daha yüksek bir değer sunmak ve böyle bir kaliteyi yerel ve uluslararası pazarlara yaymak için test edilen ürün ve hizmetlerin tanıtımı amacıyla yerel kuruluşlara eğitim vermektedir.

 

Uluslararası camiada ise ICERTIAS, günümüzde en fazla Best Buy Award (www.bestbuyaward.org) ve QUDAL – QUality meDAL (www.qudal.com) araştırma ve onaylama sistemleri ile tanınmaktadır.

 

 

QUDAL – QUality meDAL Hakkında
QUDAL – QUality meDAL (www.qudal.com), özellikle tüketicilerin tecrübe ve fikirlerine göre en iyi kaliteyi sunan yerel ve uluslararası pazarlardaki ürün, hizmet ve diğer konuların araştırılma ve derecelendirilmesi için yapılan ve devamlılığı olan bir projedir. QUDAL – QUality meDAL projesi küresel alanda, İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan İsviçre organizasyonu – Uluslararası Onaylama Deneği GmbH – ICERTIAS tarafından yürütülmekte ve desteklenmektedir.

 

ICERTIAS, araştırmalar için QUDAL sistemini yürütürken, birçok bağımsız yerel ve uluslararası kuruluşla işbirliği yapar ve böylece hem yerel pazarda ve hem de küresel boyutta kaliteye gösterilen önemin dikkate alınması ile ilgili işbirliği çalışmalarını teşvik eder.

 

 

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*