Pazartesi , Kasım 19 2018
Anasayfa / Moda / İsko Denim Tasarım Projesi: İ-Skool

İsko Denim Tasarım Projesi: İ-Skool

İstanbul Moda Akademisi, dünyanın en büyük denim kumaş üreticilerinden biri olan İsko’nun denim tasarım projesi İ-Skool’a katılarak, öğrencilerine uluslararası düzeyde kendilerini ispatlama imkanı sunuyor.

İ-Skool, geleceğin moda tasarımcılarını desteklemek vizyonu ile İsko tarafından kurgulanan bir denim tasarım projesi. İstanbul Moda Akademisi, London College of Fashion, Esmod Münih, Instituto Marangoni ve Chelsea College of Arts olmak üzere dünyanın 5 prestijli moda okulunun katılımıyla hayata geçen projede öğrencilere denimle çalışacakları 4 ana tema veriliyor.

isko-denim-tasarim-projesi

Authentic, Fashion, Future ve Recycling temalarından isterlerse birini, isterlerse farklı parçalarda bir kaç tanesini kullanmakta özgür olan öğrenciler bu temalardan yola çıkarak kendilerine temin edilen denim kumaşlarla birer kombin hazırlayacaklar. Projenin ilk aşamasında mood board ve sketch book’larını hazırlayacak katılımcıların ön çalışmaları, kendi okullarının yanı sıra İsko’nun tasarım ve trend araştırmaları merkezi Creative Room’un Art Direktörü Massimo Munari ve ekibinin ön elemesinden geçecek. Birinci aşamada başarılı bulunan tasarımlar için ise kumaş temini, dikim, nakış, taşlama gibi denimin vazgeçilmez süreçleri başlayacak.

İsko yetkilileri ve Massimo Munari ile dönem içerisinde zaman zaman tekrar biraraya gelecek öğrenciler, kreatif tasarımların hayata geçirilmesi sürecinde de fikir alışverişi yapma imkanı bulacaklar. Proje sonunda pek çok dünya çapında tanınmış denim markasının yöneticilerini de içeren bir jüri tarafından değerlendirilecek çalışmalar arasından seçilen tasarımın sahibi, farklı hediyelerin yanı sıra İtalya’daki Creative Room’da staj imkanı ile ödüllendirilecek.

İ-Skool Projesi’nin lansmanı, 27 Kasım 2013 tarihinde Paris’te geçekleşen Denim by Premiere Vision’da yapıldı. Proje lansmanında dünya çapında seçilen en önemli 5 moda okulunun temsilcileri yer aldı. İstanbul Moda Akademisi adına Raf Stesmans (Proje Kreatif Direktörü), Esmod Münih’ten Ingo Brack (Kreatif Direktör), MA Textile Design Chelsea College of Arts’dan Lorna Bircham (Kurs Lideri), Instituto Marangoni’den Diana Murek (Moda Tasarımı Eğitmeni), London College of Fashion’dan Claire Swift (Sosyal Sorumluluk Direktörü) ve Chelsea College of Art and Design’dan Alanah Cullen’ın (Camberwell Girişimcilik Lideri) katılımları ile gerçekleşen lansman ve söyleşi, basının büyük ilgisi ile karşılandı.

İsko ve Creative Room Hakkında:

Sanko Tekstil kuruluşu olan ve genel merkezi Türkiye’de konumlanan İsko’nun dünya çapında 35 ülkede ofisleri bulunuyor. Dünyanın en büyük denim kumaş üreticisi İsko’nun kurum kültüründe bulunan uluslararası bakış açısı ve inovasyon farklı projelerin de hayata geçmesine imkan sağlıyor. Bunlardan biri olan İtalya merkezli Creative Room, tasarım ve trend araştırmaları konusunda uzmanlaşmış bir merkez. İsko, Türkiye merkezli bir Creative Room’u da Şubat 2014’te Asmalımescit’te hayata geçirmeyi planlıyor…

0+

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*