Cumartesi , Eylül 21 2019
Anasayfa / Sağlık / Beden Sağlığı / Yazmak Yaraları İyileştiriyor

Yazmak Yaraları İyileştiriyor

Yazı yazmanın, bağışıklık sistemini harekete geçirdiği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı belirlendi.

images (4)

 

Yeni Zelanda’daki Auckland Üniversitesi’nden araştırmacılar, günde 20  dakika üzücü tecrübelerini ve hissettiklerini yazanların, deri yaralarının 3 kat  hızlı iyileştiğini tespit etti.
Araştırmacılar, bazı katılımcılardan üzücü tecrübelerini, bazılarından  ise ertesi günkü planlarını yazmalarını istedi. 11 gün sonra, katılımcıların  kolundan 4 milimetre deri parçası alındı. Duygularını yazıya dökenlerin  yaralarının yüzde 76’sının, diğer gruptakilerin ise yüzde 42’sinin iyileştiği  belirlendi.
Yazmanın, stresi azalttığını belirten araştırmacılar, böylece  azalan strese bağlı olarak bağışıklık sisteminin güçlendiğini ifade ettiler.
Araştırmayı yapan ekipten Dr. Elizabeth Broadbent, sonuçların  akıl-beden ilişkisini ve fiziksel durumun psikolojik müdahalelerle iyileştirilebileceğini gösterdiğini vurguladı. Broadbent, yazmanın kronik yarası  olanlar ya da ameliyat edilmiş hastalarda iyileşme sürecine etkisi olup  olmadığının belirlenmesi için başka araştırmaların gerekliliğine de dikkati  çekti.

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*