Cumartesi , Eylül 21 2019
Anasayfa / Aile / Doğum Kontrolünde T Dönemi

Doğum Kontrolünde T Dönemi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ

Doğum kontrolünde yeni yöntemler

Spiralde yeni moda

Klasik T şeklindeki spiraller, doğum kontrol yöntemleri arasında en önde gelen korunma yöntemi. Ülkemizde doğum kontrolü uygulayan 3 kadından 1’i T şeklindeki spirali kullanıyor. Ancak, kramp tarzı ağrıları, kanamayı artırması, hatta yerinden kayarak düşüp bazı olumsuzlara yol açması nedeniyle de günümüzde demode kaldı.

Spiralde kadınların kafasındaki soru işaretlerini ve çekinceleri ortadan kaldıran yeni nesil bir yöntem var. Bu yöntem, Avrupa’nın ardından ülkemizde de uygulanmaya başladı. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, yeni spirali şöyle anlattı;

“Dünyada 200 yılı aşkın süredir kullanılan en etkili doğum kontrol yöntemlerinin başında rahim içi araç olarak adlandırılan spiraller gelir. Ülkemizde de bir zamanlar Sağlık Bakanlığı tarafından spiral kampanyası bile başlatıldı. Son yıllarda ise spiraller çok daha fazla rağbet görür oldu. Ülkemizde en fazla kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin başında spiraller geliyor. Doğum kontrolü isteyen her 3 kadından 1’i bu yöntemi tercih ediyor. 15-49 yaş grubundaki kadınların yüzde 22’si bakırlı spiral kullanıyor. Genellikle 3 ile 10 yıl korunma sağlayan spirali yüzde 16 ile kondom takip ediyor. Dünyada çok kullanılan bir diğer yöntem olan doğum kontrol haplarına ise Türkiye’de kadınlar çok sıcak bakmıyor. Yapılan araştırmalara göre doğum kontrol hapı tercih eden kadınların oranı sadece yüzde 8 civarında.”

Yoğun kanama, ağrı ve düşmeye son

Güvenilir yöntem olarak dünyada olduğu gibi Türkiye’de de spiral öne çıkıyor olsa da, çekinceler de yok değil. Pek çok kadın kanamayı artırmasından kramp tarzı ağrılara yol açmasına ve kayıp düşmesine dek bazı olumsuzluklardan dolayı, rahim içine yerleştirilen ve T şeklinde plastik bir çubuk olan spirali terk edebiliyor. Hatta bu nedenlerle yöntemi terk etme oranı da yüzde 20’lere çıktı.

Yeni-moda-sipiral_XL-(1)-manşet

Spiralin kanama miktarını artırarak demir eksikliği anemisi riskine yol açtığını belirten Prof. Dr. Şendağ, “Uzun süren ve aşırı miktarda olan adet kanamasının yanı sıra, adet çevriminin ortasında ya da cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan kanamalar görülebiliyor. Aşırı kanama durdurulamıyorsa spiralin çıkarılması gerekiyor.  Belçika’lı bilim adamı Dr. Dirk Wildemeersch’in geliştirdiği yeni yöntem spiral, kadınların kafasındaki soru işaretlerini ve çekinceleri ortadan kaldırıyor. Avrupa’da yeni başlayan yeni yöntem hormonsuz olması ve vücudun dengesini bozmamasının yanı sıra, çok küçük çubuk şeklinde olduğundan her rahime de uyum sağlıyor. Rahim tavanına özel bir düğümle yerleştirildiği için büyük rahimlerde de kayma ve düşme tehlikesini ortadan kaldırıyor. Rahim duvarına batmıyor, kramp tarzı ağrılara son veriyor.  Dünyada pek çok kadının kullandığı bu yeni yöntemde konfor ve güveni artırdığı için spiralden vazgeçme oranı yüzde 20’lerden yüzde 1-2’lere kadar indi. Belçikalı bilim adamı Wildemeersch’ın doğum kontrolünde 5 yıl koruma sağlayan bu yeni yöntemi ülkemizde de başladı” diyor.

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*