Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Kültür & Sanat / 25 Türk Filmi Kırmızı Lale Festivalinde

25 Türk Filmi Kırmızı Lale Festivalinde

Logo 2014

HOLLANDA- TÜRKİYE KÜLTÜREL KÖPRÜSÜ:

KIRMIZI LALE FİLM FESTİVALİ’NİN İKİNCİSİ

25-31 MAYIS’TA ROTTERDAM’DA…

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Kırmızı Lale Film Festivali 25-31 Mayıs tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde gerçekleştirilecek. Geçen yıldan farklı olarak Eindhoven şehrinde de film gösterimlerinin yapılacağı  festivalde dört ayrı kategoride ödül verilecek.

Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından Hollanda’nın uluslararası sinema festivali merkezi Rotterdam’da düzenlenen Kırmızı Lale Film Festivali’nin ikincisi (RTFF- Rode Tulp Film Festival)  25-31 Mayıs tarihleri arasında izleyicisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek olan festivalin açılış ve kapanış gecesi Rotterdam Lantaren Venster Kültür Merkezi’ndeki büyük salonda yapılırken film gösterimleri ise aynı kültür merkezinin iki ayrı salonunda ve Eindhoven Kültür Merkezi salonlarında gerçekleştirilecek.

2. Kırmızı Lale Film Festivali’nde  Türk sinemasının uzun metrajlı filmlerinin yanı sıra kısa film ve belgeseller de Türkiyeli ve Hollandalı  izleyicilerin beğenisine sunulacak. Festival jürisi tarafından yapılacak değerlendirmeyle  “En İyi Film Ödülü” ve “ En İyi Yönetmen Ödülü” sahiplerini bulurken Türk sinemasının değerli sanatçıları  “Hayat Boyu Başarı Ödülü” ve “Kırmızı Lale Ustaya Saygı Ödülü” ile onurlandırılacak.

Bu yıl ilk kez “Sinema Eleştirmenleri Ödülü” de sahibini bulacak.

Ulusal ve uluslararası önemli sanatçı ve konuklar ile basın mensuplarına  ev sahipliği yapacak olan festivalde gösterimi kesinleşen filmler Yozgat Blues, Daire, Şarki Söyleyen Kadınlar, Mavi Dalga, Soguk, Sesime Gel, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Kutsal Bir Gün, Kusursuzlar, Cennetten Kovulmak veSarıkamış 1915 olarak belirlendi. Film seçimlerinin tamamlanmasıyla 2.Kırmızı Lale Film Festivali’nde bu yıl toplam 27 filmin gösterime girmesi bekleniyor.

2013-06-08 20.56.19

Kırmızı Lale Film Festivali Hakkında:

Hollanda Türkiye Kültür Vakfı’nın öncülük ettiği Kırmızı Lale Film Festivali, Hollanda ile Türkiye arasında kültürel bağları sinema aracılığıyla güçlendirerek Türkiye’nin tanıtımını yapmak, turizm, sosyal ilişkiler ve tarih odaklı temaların gündeme gelmesini sağlamak amacıyla başlatıldı. İlki 2013 yılında gerçekleştirilen Kırmızı Lale Festivalinde yaklaşık 26 film gösterimi yapıldı. Açılış-kapanış etkinlikleri dahil olmak üzere gösterimlere 5.000’in üzerinde kişi katıldı. AF Medya En İyi Film Ödülü’nü “Tepenin Ardı”; Urart En İyi Yönetmen Ödülü’nü yönetmen Emin Alper; Hayat Boyu Başarı Ödülü’nü Demet Akbağ; Kırmızı Lale Ustaya Saygı Ödülü’nü ise Erden Kıral aldı. Festivalin onursal başkanlığını ise oyuncu, köşe ve seyahat yazarı Tosca Niterink üstlendi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rotterdam Belediyesi, Feyenoord Belediyesi, Serhan Matbaası, De Groot Fonds, URART, Koru Tekstil, Nofisol, Simit Sarayı, Hürriyet Gazetesi, ROTEB, Fam 24, Transmatch, Corendon Havayolları, AF Media firmaları festivali destekleyen kurum ve kuruluşlar arasında yer aldılar

.2013-06-08 21.21.35

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*