Cumartesi , Ağustos 24 2019
Anasayfa / Kültür & Sanat / Etkinlikler / Hat Sanatına Genç Bakış

Hat Sanatına Genç Bakış

 

Fatma-Zeynep-Çilekmanşet  

Ressam Fatma Zeynep Çilek, İstanbul siluetine hat yazdı

Türk-İslam sanat ve geleneğini çağdaşa, çağdaş sanatı da Türk-İslam geleneğine katan genç sanatçı Çilek, bu kez de farklı bir eser ile sanatseverlerin karşısına çıktı.

Sanatçının video-art türündeki son çalışması Panorama 1453 Tarih Müze’sinde sergilenmeye başlandı. Dün açılışı yapılan eser, ilk bakışta bize yabancı gelen bir çalışma gibi. Ama Zeynep Çilek Video-Art’ı o kadar iyi özümsemiş ki, sihirli dokunuşları ile çağdaş sanat içerisine geleneğimizi yerleştirmiş.

Sanatçı eserini şöyle anlatıyor;

“İzleyenlerin karşısında bir İstanbul şehri var. Ama kentin siluetini oluşturan hat yazı var aslında ekranda. Bu bir hadis-i şerifi. Anlamı ise; “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur” Video-Art’ın fonunda martı sesleri var. Bunları da ezan edaları ile süsledim. Bu eserim şehrin sahibi olma duygusunu, bir medeniyetin, bir şehri hem kuşatıp, hem fethedip, hem de yeniden üretme duygusunu anlatıyor. Burada kendi kültürümüzü merkeze alan bir çağdaş sanat üretmeye çalıştım. İstanbul’un müjdeli bir şehir olduğuna tekrar vurgu yapmak istedim”

 

Fatma Zeynep Çilek 1  

Fatma Zeynep Çilek kimdir?

1984 yılında Ankara’da doğdu. Lise yıllarında geleneksel süsleme sanatları üzerine dersler aldı. Amerikan Üniversitesi’nde okurken aldığı psikoloji eğitimini sanatla olan bağı nedeniyle ilerletti ve sanat terapistliği alanına da yöneldi Topkapı Sarayında geleneksel süsleme sanatları eğitim gördü. İstasyon Sanat Akademisi’nde batı sanatı derslerine Hülya Düzenli atölyesinde  devam etti. Ressam Reyhan Akant’ın atölyesinde çalıştı. 2012 yılından beri Nişantaşı’ndaki atölyesinde heykel ve resim çalışmalarına devam eden sanatçı, 2013 Yılında Başbakanlık Osmanlı Arşivi Müze Müdürlüğü görevi de yaptı. Üniversite ve kurumlarda sanat eserleri restorasyon üzerine konferanslar verdi.

SERGİLERİ;

2011- Medeniyetler İttifakı Conrad Otel / İSTANBUL ‘Premium’,

2012 Hilton Double Three / İSTANBUL ‘Tümden Gelim’

2013 – Yıldız Sarayı / İSTANBUL ‘En güzel isimler – Huu’

2014 Hermes Trimegistus Galeri / İSTANBUL ‘Yaratılış’

2014 Le Cinque Lune Gallery / Rome ‘Yaratılış – Creation’

 

 

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*