Cumartesi , Ağustos 24 2019
Anasayfa / Kültür & Sanat / Güldüren Adam Bu Defa Ağlattı

Güldüren Adam Bu Defa Ağlattı

zeki alasya

Güle Güle  Zeki Alasya

Karaciğer hastalığı sebebiyle 22  adaNisan’dan beri tedavi gören ünlü sanatçı Zeki Alasya bugün saat 10:32’da hastanede vefat etti.

Türk sinemasının ve tiyatrosunun değerli ustası oyuncu,yönetmen  Zeki Alasya tüm ülkeyi ağlattı…Devekuşu kabare nin ayrılmaz ikilisi  Zeki-Metin’in önceleri şişman olanı,sonraları zayıf olanı diye bir kaç nesli güldüren,düşündüren gözlerinden sevgi saçan Zeki’si artık aramızda değil…

2013 yılından bir kare

Zeki Alasya’nın vefat haberi başta Metin Akpınar olmak üzere tüm ülkeyi yasa boğdu.

Metin Akpınar duygularını şöyle dile getirdi;

“Zeki Alasya benim yarımdı. Yarım gitti, canım gitti. Herkes için büyük kayıp. Her ölüm gençtir ama Zeki çok genç öldü. Maalesef karaciğerde bir olumsuzluk oluşmuştu. Çok geç fark edilmişti, yapacak bir şey yoktu. Son zamanda hoş tutmaya çalışıyorduk. Olabildiğince rahat ettirmeye çalışıyorduk. 15 gündür çok kötü bir tablo vardı.Son 2 gündür ben yanındaydım. Bugün sevdiği yemeği yapıp götürecektim. Bu haberi aldım. Kader bizi adeta birleştirmişti. Babalarımız aynı firmada çalışırlardı. Annelerimiz vefat ettiğinde imamları bile aynıydı. Bu yazgı bizi birleştirdi ve ölüme kadar da ayrılmadık. Ayrılık dedikoduları saçmasapan dedikodulardı. Şimdi gerçekten ayrıldık, bazıları kına yakabilir. Çok marifetli bir adamdı. Terziliği bile vardı. Zeki başarılı bir sanatçıydı. Kısa ömrüne çok başarı sığdırdı.”

Sosyal medyanın bütün akışı da sanatçıların,sevenlerinin taziye mesajlarıyla doldu.

ZEKİ ALASYA KİMDİR?

18 Nisan 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Koleji’nin orta bölümünü bitirdi. Sanat hayatına 1959’da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. Çeşitli tiyatrolarda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.

Film çevirmeye 1973’ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.Bir çok film ve televizyon dizinde yönetmenlik yapmıştır.

Ekran Alıntısı           Ekran Alıntısı2

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*