Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Kültür & Sanat / Halklar Müzikte Birleşti

Halklar Müzikte Birleşti

 Lena-(2)KÜÇÜK

kadinca

ÖZEL RÖPORTAJ : IŞIK ŞAFAK

 

klar Müzikte Birleşti

SANAT GALİP GELDİ

LENA  CHAMAMYAN

Ortadoğu’nun 5 Yıldızlı  Kadın Sanatçısı 

“Güçlü insanların her zaman zorlu bir geçmişi var”

 

 

Türk ustalar Göksel Baktagir, Özer Arkun ve Tulug Tırpan üçlüsünün yer aldığı İstanbul Caz Festivali’nde muhteşem performansıyla konuşulan LenaChamamyan, 2008 yılında Avusturya medyası tarafından dünya müziğinin beş yıldızlı sanatçısı seçildi. Arap toplumundaki en etkili 500 Arap arasında yer alan Suriye’nin buğulu sesi, Ortadoğu’nun başarılarıyla ünlenmiş birkaç kadın sanatçısından biri oldu. 5 yaşında verdiği konserle kariyer hayatında yıldıza dönüşen Suriyeli etnik caz müzisyeni LenaChamamyan 15 Mayıs Cuma gecesi sürprizlerle dolu sahne performansıyla İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu’nda sevenleriyle buluşacak. Ben de konser öncesi sizler için özel sorularımı kendisine yönelttim.  İşte o özel sohbetten satır araları…

 

Türkiye hakkında ki düşünceleriniz gelmeden önce nasıldı ve geldikten sonra farklılaştı mı?

 

Türkiye gelmeden önce ziyaretim hakkında biraz endişeliydim. Ama ilk gelişimde İstanbul’dan çok etkilendim. Özellikle şehirde yer alandoğuya ait mozaikler ve batı kültürlerine ait izler beni çok etkiledi.İstanbul’da eğlenceli sıcak bir hayat var ( deniz havası, müzik hayatı, yemek çeşitleri…)

 

İstanbul sokaklar Şam ve Halep sokaklarına çok benziyor. Bu yüzden kendimi evimde gibi hissediyorum.

Bizde bir değim vardır “ doğduğun yer değil doyduğun yerdir memleketin” diye. Bu sizin için de geçerli olabilir mi?

 

Birçok nedenden dolayı Şam benim memleketim ve favori mekanım. Büyük ihtimalle birçok hatıranın burada yaşanmış ve içten hayallerimin büyük bir parçasının burada kurulmuş olmasından dolayı böyle hissediyorum. Bir müzisyen olarak özellikle de şimdi, seyahat etmek beni daha özgür, daha yaratıcı ve çingene rüzgarı gibi doğal hissettiriyor.  Bu şekilde düşünürsek Türk deyimi kısmen doğru.

Lena (3)Sosyal sorumluluk projeleri ile ilgilenebilmek için zaman bulabiliyor musunuz?

 

Sosyal projelere her zaman açığım ve birkaçı üzerinde çalışıyorum.

Hayatta sizin için en değerli şeyler nelerdir?

 

Müziğim ruhumun bir parçası. Müziğimi güvende tutmak, değer verdiğimin şeyleri korumak için gücümün sigortası olacaktır.

Siyaset sizin için ne ifade ediyor?

 

Antipolitik biri olduğumu düşünüyorum. Bana göre siyaset sanatın karşıtı demek.

Sanat insanların daha iyi ve uzun yaşamasını sağlar.

Sanat insanlık ve barış içerir. Sanat insanların iç sesini dinlemesini sağlar bu nedenle daha iyi biri olabilirler ve daha iyi bir dünya inşa ederler.

Sanat asla savaşa ve ölüme neden olmaz.

İşte bu yüzden anti-politik bir insanım, bir hayalperestim ve sanata inanan biriyim.

Kadın hakları diyoruz ve dünyada bunun için birçok çalışmalar yapılıyor. Peki, siz kendinizce “ kadın hakları “ için çalışmalar yapıyor musunuz ve bu konuyla ilgili kadınlara neler tavsiye edersiniz?

 

Aktif bir kadın olmak demek doğrularımı nasıl yaşadığım demektir. Kelimelerden ve konuşmalardan daha çok davranışlar daha önemli

Aslında bir kadın besteci ve aranjör olarak, düşüncelerimi, hislerimi ve haklarımı rahatça gösterebilirim. Aktif olmak kimsenin dinlemeyeceği amaçlarınızı sağlamanızın yoludur.

 

Umarım bu konuda küçük kızlara ilham veririm. Böylece işlerinde en iyi olabilmeleri için diğer kişilerin tehditlerinden ve yargılamalarından korkmayacaklardır.

 

Din, dil, ırk size neler ifade ediyor?

 

Bana göre hepsi köken demek. Köken de ne zaman yolumuzu kaybetsek ve hayatımızdaki farklı yollardaki uzak yerlerde her zaman geriye dönebileceğimiz referans demek.

Lena-)EN-KUCUK 

Şarkılarınız bana çoğunlukla hüznü, acıyı hatırlattı. Sanki yaşanmışlıklarınızın sözlü ve tınılı anlatımı gibi geldi. Acaba tam tersi bir hayatınız olsaydı şu anda ki müziğinizde farklı olabilir miydi?

 

Güçlü insanların her zaman zorlu bir geçmişi, acılı ve zor zamanları olmuştur. Böyle şeyler bizim için deneyim olmuştur. Sürekli değişik bir durumda ortaya çıksa da  acı yaşadığımız süre boyunca hiçbir zaman bitmeyecektir.  Her yaş kendi farklı bir acı barındırır.

 

Kolay bir hayatım olsaydı sesim, ruhum, müziğim asla bu kadar derin olmazdı. Ben bir savaşçıyım, kocaman kalbi ve sesiyle savaşçı… böyle olmasının benim için bir hediye ve hazine olduğuna inanıyorum. Gurur duyuyor ve şükrediyorum.

15 Mayısta vereceğiniz konserde bizler için hazırladığınız sürprizleriniz var mı?

 

Bu konser birden çok sürpriz içeriyor. Bu yüzden çok heyecanlıyım!

 

Anlaşılan sürpriz olduğu için bahsetmeyeceksiniz…

 Ailenizin göç ettiği memleket olan Türkiye’ye her geliş sizde tekrar eskisi gibi buraya yerleşme fikri veriyor mu?

 

Umarım İstanbul’da uzun zaman boyunca kalabilirim. Böylelikle buranın hayat tarzı ve kültürel değerlerini deneyimleyebilirim. Türkiye’de İstanbul dışında kalan yerleri görmediğimi söyleyebilirim. En yakında zamanda gezeceğim umarım.

Müzik haricinde başka nelerle uğraşırsınız. Ya da yaparsınız?

 

Müzik benim tam zamanlı işim. Boş zamanlarımda devamlı spor yapıyorum, bazen de birşeyler yazıyorum. Boş zamanlarımda yapmayı en sevdiğim şey ise etrafımdakilere yemek yapmak. Yemek yaparken çok eğleniyorum.

 

 

Yoğun iş programlardın fırsat bulduğunuz zamanlarda ev işleri ilgilenmeye fırsat bulabiliyor musunuz?

 

İyi bir aşçıyım ve ev işini de güzel yaparım ancak dürüst olmak gerekirse ev işi ve temizlik yapmayı çok sevmiyorum. Dağınık ortamlar beni rahat hissettiriyor ve aynı zamanda etrafımdaki insanları çıldırtıyor!

Yeni projeler var mı?

 

Yeni bir albüm üzerinde çalışıyorum zaten. Bestekar André Manoukian ve piyanistle ilerliyorum. Albümün Eylül’de hazır olması gerekiyor. Yol şarkıları tarzında hazırlayacağımız albüm için hiç durmadan yeni besteler üzerinde çalışıyorum.

Türk ve yabancı sanatçılardan düet yapmak istediğiniz kişiler var mı? Yakın zamanda hayata geçecek mi?

 

Bir sürü harika şarkıcı var. Hepsiyle çalışmak isterim. Ama düet üzerine konuşursak sesten daha fazlasına ihtiyacımız var. Çünkü düet yapmak başka biriyle ruhunu paylaşmakla ilgili. İşte bu yüzden işbirliklerimde çok dikkatliyim. Sadece iyi müzisyenlerle değil, iyi insanlarla çalışmayı seviyorum.

 Lena ismi Alina ve Helena isimlerinin sonundan gelmektedir. İbranice’de Magdalalı Kadın, Arapça’da bizim için, bizden biri ve insan anlamlarına geliyor. Yunanca’da ise günışığı ya da ayışığı anlamına gelir.İsminizden neleri almışsınız?

Gönderdiğiniz farklı anlamları çok sevdim. Aslında “Lena” Ermenice anlamını,ağaçlara ve dünyaya hayat ve güzellik katan Rusya’da bulunan bir nehirden alıyor.

BİZİ BULUŞTURDUĞU İÇİN AVEA YA TEŞEKKÜRLER…

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*