Cumartesi , Eylül 21 2019
Anasayfa / Kültür & Sanat / Etkinlikler / Ressam Burcu Yavuz Paris’te Çığır Açtı

Ressam Burcu Yavuz Paris’te Çığır Açtı

  
 Paris’te “Sadece Kadın Olmak Yeterlidir” sergisinde resimleri satılan ressam Burcu Yavuz ikinci kez davet edildi ve 3 boyutlu resimleriyle serginin en ilgi gören ressamı gurur kaynağımız olurken, ev kadını,anne kimliği ile de “kadın isterse” nin başarılı bir örneği oldu…

Bodrum Yalıkavak’da yaşamını sürdüren ressam Burcu Yavuz, yaptığı 3 boyutlu eserleriyle Dünyanın ilgisini üzerine topladı. Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Corrado Bortone Sanat Galerisi’nde açılan bir sergi Türkiye’den 8 sanatçıya ev sahipliği yaptı.  Küratörlüğünü Eski büyükelçi ve bir dönem MHP Milletvekilliği görevini sürdüren ve 2008 yılında verat eden Merhum Gündüz Aktan’ın Fransa’da yaşayan kızı Nazan Aklatan’ın yaptığı sergiye katılan 8’i Türk toplam 10 sanatçı, sergi açılışına katılan sanatseverlerden büyük övgü aldılar. Act Artistes Contemporains Turquie adında bir vakıf kuran Nazan Aktan’ın düzenlediği sergide toplam 5 eserini Bodrum’dan Paris’e yollayan Burcu Yavuz, kendisine gelen bu teklif ile çok mutlu olduğunu ifade etti. Burcu Yavuz, sergi hakkında şunları söyledi. 

“Uzun yıllarımı sanat üzerine çalışarak geçirdim. Bunun en önemli kısmı her zaman daha iyiyi, daha farklıyı çalışmak, araştırmak ve uygulamak ile geçti. Yıllarca Cosmos resmederken bir anda arafa geçerek araftaki insanları yapmaya başladım. 1 mart tarihinde Pariste Linda Farrell Gallery’de “Il Suffit D’etre Une Femme” yani “Sadece Kadın Olmak Yeterlidir” adlı bir sergide bir eserim oldukça beğenildi ve bir kolleksiyoner tarafından satın alındı. Bu çok gurur verici bir gelişme. Daha sonra amacı genç Türk, çağdaş ressamlarının, Fransa’da sesini duyurmak ve işlerini tanıtmak amacıyla Nazan Aktan’ın kurduğu ve Türkiye için de oldukça önem taşıyan Act Artistes Contemporains Turquie isimli vakıftan da teklif geldi. Bu sergiye de 5 eserimle katıldım. Eserlerimi Bodrum’dan, dünyaya tanıtıyorum. Benim için daha onur verici bir şey olamaz.”

 
Geçtiğimiz gün açılan ve Türkçe Adı Karşılaşma Olan “Rencontre” isimli sergi 22 Nisan tarihine kadar Corrado Bortone Galerie’de gezilebilecek. 
Burcu Yavuz Kimdir?

Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar fakültesi mezunu olan Burcu Yavuz, resim çalışmalarını devam ettirdiği dönem içerisinde sanatı ekrana taşıyarak, 1999’da İzzet Öz’ün önerisi ile televizyonda sanat programları yaptı.  İlk olarak Süper Kanal’da “Burcu Burcu” adlı sanat programıyla ismini duyurdu. Atv’de ”Dekoraktif” adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı.  Program çalışmaları yanında resimden kopmayarak kurmaca ve gerçek olanın dünyasını sorgulayan resimler yaptı. Özellikle Cosmos resmeden sanatçı, son eserlerinde araftaki insanları resmetmeye başladı.  Bugüne kadar birçok kişisel ve karma sergide eserlerini Sergileyen Burcu Yavız, resim çalışmalarına İstanbul ve Bodrum’da devam ediyor.

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*