Pazartesi , Aralık 10 2018
Anasayfa / Yaşam / Uyuşturucu Eylem Planı Açıklandı

Uyuşturucu Eylem Planı Açıklandı

Yesilay_Genel_Baskani_Prof_Dr_M_Ihsan_Karaman yesilay_logo (1)

Uyuşturucu Eylem Planı’na Yeşilay’dan büyük katkı 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Uyuşturucu Eylem Planı’nın hazırlanmasının her safhasında yer alan Yeşilay, bu çerçevede hem önleyici hem de rehabilite edici çalışmalarla ulusal bazda uyuşturucuyla mücadele politikalarına katkıda bulunmaya devam edecek.

Temeli Yeşilay’ın Haziran ayında gerçekleştirdiği ‘Türkiye’de Uyuşturucu Madde Bağımlılığını Önleme, Tedavi ve Rehabilitasyon Çalıştayı’nın çıktılarıyla şekillenen Uyuşturucu Eylem Planı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, açıklanan plana Yeşilay’ın önemli katkılar sağladığını söyledi.  Planın hazırlık safhasının her aşamasında yer aldıklarını belirten Karaman, “Ülkemiz için hayırlı olsun. Yeşilay, plan çerçevesinde hem önleyici hem de danışmanlık ve yönlendirme çalışmalarına ulusal bazda uyuşturucuyla mücadele politikalarına katkıda bulunmaya devam edecek” dedi.

Yeşilay, önleyici çalışmalar kapsamında tüm vatandaşlara yönelik gerçekleştirdiği Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı (TBM), hükümetin eylem planının önleyici faaliyetlere ilişkin atacağı adımların merkezinde yer almakta. Milli eğitim Bakanlığı ile başlayan program Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığının da dahil ederek ve genişleyerek ilerliyor. Sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam içerikleriyle farkındalığın artırılması ve bağımlılıkların önüne geçmeyi amaçlayan TBM aracılığıyla sadece pilot uygulamasında İstanbul’da 60 bin öğrenciye ve 830 rehber öğretmene eğitim verildi.  Yeni dönemde ise hedef 20 milyon öğrenci.

Kurumlarla işbirliği

Bağımlılıkla mücadele işbirliğinde İstanbul Üniversitesi, TRT gibi kurumlarla protokollere imza atan Yeşilay’ın uyuşturucu eylem planına en büyük katkısı Yeşilay Eğitim ve Danışmanlık Merkezi (YEDAM). Yıl sonunda faaliyete geçmesi öngörülen merkezlerde, uyuşturucu madde bağımlıları ve aileleri ücretsiz olarak online, telefondan ve yüz yüze danışmanlık alıp, psikolojik desteklerden yararlanabilecek.

Aynı hedef doğrultusunda tüm Türkiye’de 81 ilde şubeleşecek olan Yeşilay, 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceği ‘Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu’yla problemin üst düzey otoritelerce tartışılmasının ve uyuşturucuya küresel ölçekte çözümler üretilmesinin önünü açarak planın uygulanması yönünde ivme kazanmasını sağlayacak.

Planda neler var?

Uyuşturucu Eylem Planı’yla alınacak önlemler ise şöyle; Eğitim faaliyetleri TBM üzerinden yaygınlaşacak, AMATEM’ler yeniden yapılandırılacak. Okul çevrelerinde narkotimler görev yapacak, ilk adım merkezleri kurulacak, yarı yol yöntemlerine ağırlık verilecek. Bazı ilaçlar gözden geçirilecek, belli ilaçlara erişim engellenecek.

Kentlerdeki viraneler yıkılacak. Her ilde bir vali yardımcısı, her bakanlıkta bir müsteşar yardımcısı bu konuyla ilgili görevli olacak. Kasım ayında bir Uyuşturucuyla Mücadele Şûrası toplanacak, Eylem Planı Şûraya sunulacak. Şûranın üç yılda bir toplanması planlanıyor. ‘Anne’ timleri oluşturulacak.

 download-(1)-MANŞET

 

 Uy

0+

Hakkında Oya Demirtok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*