Boğaziçi Üniversitesi “Kayyum Rektör İstemiyoruz”

 Boğaziçi Üniversitesi “Kayyum Rektör İstemiyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 195 gün önce gece yarısı Boğaziçi Üniversitesi’ne ‘kayyum rektör’ olarak atanan AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu yine bir gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alındı. Bulu’nun yerine ise yardımcısı Prof. Dr. Naci İnci vekâleten atandı. Görevden alınma kararının YÖK’te yapılan Boğaziçi gündemli olağanüstü genel kurulda alındığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildiği öğrenildi. Boğaziçili akademisyenler ve öğrenciler Bulu’nun görevden alınmasını direnişin başarısı olarak değerlendirirken, direnişin bitmediğini, eylemlerine devam edeceklerini ifade ettiler.

Direnişin 193. gününde Bulu’nun görevden alınması sonrası akademisyenler, öğrenciler ve mezunlar bir kez daha rektörlük binasına arkalarını döndüler. Karar, nöbet eylemi sırasında Sibel Can’ın seslendirdiği ve “Bu devirde kimse sultan değil, hükümdar değil, bezirgân değil, bu kadar güvenme hiç kendine, kimse şah değil padişah değil” sözlerinin yer aldığı ‘Padişah’ şarkısı eşliğinde kutlandı.

Hakkında çıkan “Melih Bulu görevden alındı” haberini sosyal medya hesabından paylaşarak yalanlayan Bulu, daha sonra bu paylaşımını silerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını paylaştı. Bulu daha sonra ise hesabını tamamen kapattı.

Benzer Yazılar