JOKER Kötü Adam mı İyi Adam mı?

 JOKER Kötü Adam mı İyi Adam mı?

Biliyorum kulağa deli saçması geliyor ama bir süredir bunun üzerine araştırma yapıyorum ve delillerim hiçte su götürmez değil.

Öncelikle Jokerin yalancı ve psikopat olduğunu biliyoruz. Seriye kronolojik bir sıra ile yaklaşmaya çalışacağım ve Jokerin Gothamın gerçek kahramanı olduğuna sizi inandıracağım. Joker’den önce Gotham berbattı. Şehrin tüm bölümleri delilik nedeniyle kapatıldı, organize suç yaygınlaştı ve önemli şehir yetkililerinin çoğu çılgınca yozlaşmıştı. Şehir, kauçuk bir takım giyerek (tamam, özel zırh ve karbon fiber, ama bunu bilmiyorlardı ) etrafta koşuşturan bir kaçak kanunsuzlara bile müsamaha göstermekteydi.

Sonrasında Joker gelir ve çok kısa bir sürenin sonunda neredeyse tüm organize suçlar ortadan kaldırılır, birçok rüşvetçi memur hapse atılır veya öldürülür hatta şehrin Kanuni’si 8 yıl boyunca saklanmaya başlar. Bunların hepsi Joker’in ustaca yürütülen planının bir parçası.

Herkes, Joker’in aksini iddia etmesine rağmen, tüm film boyunca gerçekten “Planı Olan Adam” olduğunu anlamalı. Joker’in yaptığını gördüğümüz ilk şey, Daha serinin başında .Mafya kontrollü bir bankayı soymak ve ona yardım eden tüm uzman banka soyguncuları ekibini ortadan kaldırmaktır. Tabii ki, soygun parayla ilgili değildi, Lau’yu (Çinli mafya babası ve başarısı Wayne Enterprises’ın dikkatini çeken Hong Kong’daki büyük bir işletme olan Lau Security Investments Holdings’in CEO’su.) saklandığı yerden, tercihen tüm büyük suç ailelerinin toplu parasıyla cezbetmekle ilgiliydi.

Bu planı da işe yarıyor . Joker kolaylıkla Lau’ya ulaşıyor ancak Joker şaşırtıcı bir şekilde oynuyor, kilit suçluları ve tepedekileri izole etmeye yardımcı olabilecek yozlaşmış yetkilileri öldürüyor.

Dent aslında sokakları daha düşük seviyeli serserilerden temizlemek için tepedeki erkekleri yalıttığını savunuyor, ancak Joker bunun uzun vadede işe yaramayacağını biliyor. Bu noktada, dürüst olmak gerekirse, Gotham’ın “ruhu” için savaşan 3 adamımız var (Joker’in dediği gibi), ancak Dent ve Wayne, Joker’in daha büyük planını oynuyorlar. Bu, Joker’in bir hastaneyi yok etme tehditlerine kadar uzanıyor. Batman ve Gordon’un yardımıyla Joker, yozlaşmış polis memurlarının kökünü kazımalarına yardım eder. Dent, filmin ilerleyen bölümlerinde bu yetkililerin bazılarını bile öldürüyor.

Gordon’un terfisi de Gotham’a büyük hizmet etti. Bence pek çok insan, Gordon’un terfi sahnesinde Joker’in alkışlarını alaycı buluyor, ama aslında Joker’in, kuvvette gerçekten yozlaşmış birkaç subaydan biri olan Gordon’a inandığını düşünüyorum.

Joker, Organize Suç probleminden ve yozlaşmış yetkililer probleminden kurtulmak için oldukça net bir yola sahip, ancak Vigilante problemi devam ediyor. Filmin başında gördüğümüz gibi, Batman diğer kanunsuzlara ilham veriyordu ve her insan kendi adaletini kendi üzerine aldığında bir toplum dayanamaz. Joker’in gördüğü gibi bu korku ve dizginsiz intikam sembolü durdurulmalı, ancak Öldürülmemeli. Öldürülseydi sadece şehit olurdu ve sembolü yaşamaya devam ederdi. Elbette Dent şehir için çok daha iyi bir sembol olduğu için çok daha iyi bir şehit olacaktı.

Joker’in aslında Harvey’in Batman’in kendisini kurtardığı patlamadan bu kadar fiziksel olarak yaralanmasını isteyip istemediğini bilmiyorum, ama Harvey’in Rachel’ın ölümünün tüm acısını hissetmesini istediğinden eminim, bu yüzden Batman’e bilerek yapmasını söylüyor. yanlış adrese git Rachel’ın ölümünün Harvey’e psikolojik olarak ne yapacağını ve Batman’in sonunda Harvey’i öldürmekten başka seçeneği olmayacağını biliyor. Bu, Batman’i psikolojik olarak kırar ve aynı zamanda onu bir kötü, gerçek bir kötü, kendi ilkelerini terk eden türden yapar. Batman’in artık ortadan kaybolmaktan başka seçeneği yok ve hafızasını TDKR zamanında bir şehir efsanesine dönüşmeye bırakıyor.

Bir sonraki filmde ele aldığımızda, 8 yıl önce emekli olmuş, yenilmiş bir Bruce Wayne görüyoruz. Şehir güvenli ve huzurluydu (Bane ortaya çıkana kadar) ve onu güvende tutmak için sürekli kanunsuz adalete ihtiyacı yok. Joker, Batman’e hatasını gösteriyor ama bunu tamamen yıkıcı bir şekilde yapıyor.

Filmin doruk noktasındaki iki teknenin sergilenmesi bile Gotham halkına birbirlerine düşman olmayacaklarını kanıtlamaktan başka bir işe yaramadı. Gotham’ın mahkûmlarının sözde en aşağılıklarında bile iyilik olduğunu kanıtladı.

Gotham aslında temiz. Şehit olmak dışında hiçbir işe yaramayacak kadar erken ölen Harvey yüzünden değildi. Dışlanan ve 8 yıldır böyle bir kanunsuz gibi davranan Batman yüzünden değildi çünkü Joker sokakları kendi elleri ile temizlemişti. Filmin doruk noktasındaki iki teknenin sergilenmesi bile Gotham halkına birbirlerine düşman olmayacaklarını kanıtlamaktan başka bir işe yaramadı. Gotham’ın mahkûmlarının sözde en aşağılıklarında bile iyilik olduğunu kanıtladı. Yozlaşmış polisi ortadan kaldırdı, organize suçu finansal olarak yok etti, Gotham’ın ruhunu yükseltti ve hatta kendini Gotham’ın koruyucusu ilan eden kişiden bile temiz ve sesizce gerçekleştirdi….

Recep Murathan Şanal(17)
Sultangazi Cumhuriyet Anadolu Lisesi

Benzer Yazılar