Camdaki Kız Yürekleri Sızlattı

KIZININIZIN CANI MI BEKARETİ Mİ?

“Camdaki Kız” dizisi en azından modern toplumlarda geri bıraktığımızı düşündüğümüz kadınların namusunun bekarete bağlandığı toplumsal baskıyı çok çarpıcı sahnelerle gündemimize taşıdı.Genç bir kıza annesi tarafından uygulanan fiziksel şiddete varan psikolojik baskı çağlar öncesinde kalan bekaret kemerini anımsatan çift kat külot üzerine giydirdiği arkadan baştan sona bağcıklı korse ve kontrol etmek için bağcıkların ucunu yakarak yapıştırması kızın sırtında oluşan yaralar gibi yaralarımızı deşti.

Dizi son günlerin popüler psikolog romancısı Gülseren Budayıcıoğlu’nun romanından alıntı. Yönetmenliğini Nadim Güç’ün üstlendiği, senaryosunu Seda Altaylı Turgutlu’nun kaleme aldığı, başrollerini; Burcu Biricik ve Feyyaz Şerifoğlu’nun paylaştığı Camdaki Kız ilişkilerde psikolojik sorunlara neden olan toplumsal baskıları konu alarak ilk bölümüyle dikkat çekmeyi başardı.

Umarız cinsiyet eşitliğinin dünyayı saran rüzgarı diziyi kadın bedeni üzerinden namus kavramı olumlamaya götürmez.İzleyelim görelim…Konuyla bağlantılı olarak  Melisa Üner’in bekaret sorgulamasını konu alan Yırtık belgeseline ait yazısını da Kadınca sayfalarından okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir